понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot alias jak kto woli żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Płoty roślinne zazwyczaj spełniają role ogrodzenia, lecz często służą także za ozdobę. W większości wypadków takie sztachety z Winylu stawia się w nasłonecznionych położeniach, gdzie błyskawicznie wzrastają oraz mocno gęstnieją. Dużo wdzięku maja również takie rosnące ploty, które prowadza przez cieniste zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przejrzysta tu i ówdzie plątanina gałązek albo kwiatami stanowią zajmujące spojrzenie obrazki, natomiast orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet mały spacer wzdłuż takiego płotu wycisza oraz rozluźnia.


Projektując plot z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego parkanu, warunki które panują w ogrodzie, oraz nasze preferencje a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju same rosną, często także bujnie kwitną, tymczasem chcą także wiele przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe sztacheta plastykowe zdołają być niesłychanie cienkie, jednak wypada je cyklicznie skracać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty nabycia roślin na plot.Jest zatem nad czym się zastanawiać, bowiem takie ogrodzenie zakłada się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


Zwykle wystarczający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, bardzo popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele zalet:
•jest mało absorbujący,
•dobrze toleruje czas mniejszych opadów,
•w mgnieniu oka rośnie,
•cyklicznie podcinany pięknie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek stanowi nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią bajecznie się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować tylko od strony ogrodu, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta z PCV stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki i ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół krawędzi posesji. Jeśli mamy wiele miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezwykle wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий