среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie sztachety te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało fachowym okiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało wprawnym okiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, banalnej obróbce i stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo wstępnie ociosuje, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy plotki z plastyku na plot i bramkę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany lepiszczem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Oprócz bazy zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa skał na sztachety z Winylu na plot i furtę ze sztachet, przybierają one wtenczas rozmaite odcienie czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż wycina się najogromniejsze bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno też siekać na sześciany o równych kształtach, użytkowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nietypowych obrysów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta PVC stosuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe z uzbieranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenie plastikowe na ogrodzenie i furtę sztachetowa. Nadają się jednakże głównie do stosowania w środku budynku, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu oraz naszych zamiłowań forma kamiennych tafli może być rozmaity – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki oraz sztachety z plastiku z Świdwina na plot i furtkę ogrodzeniowa stawia się z głazów różnego kształtu, zestawionych na kamiennym lub betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród fragmentów o nietypowych kształtach, należy je adekwatnie zestawiać tzn. tak, aby forma każdego następnego scalał się z uprzednim. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia Poznań należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają również mchem i wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać brud z powierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Wyspecjalizowane firmy szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий